Sık Sorulan Sorular

Chalk Paint ile yapacağınız standart bir ahşap mobilya boya  uygulaması için % 2 ile % 5 arasında su ilave edebilirsiniz. Ancak bazı farklı teknikler için daha fazla su ilave edebilirsiniz. Örneğin duvar boyamak için Yüzey durumuna göre % 10-20 , transparan yıkama tekniği ile yapılacak bir uygulama için % 30 a kadar su ilave edebilirsiniz.


Metal,duvar,beton,taş,seramik,cam,plastik, koton esaslı ve kadife kumaşlar boyanabilir.


Clear Wax zemin hariç her yüzeyde kullanmak gerekir. Yaya trafiği olan zeminlerde Clear Wax yerine Lacquer kullanmak gerekir. Duvarlarda isteğe bağlı kullanılabilir


Hayır değiştirmez. Sadece daha canlı bir görünüm sağlar.


Boyanacak olan yüzeyin özelliğine ve önceki rengine bağlı olarak genel olarak 2 katta istenen sonuç elde edilir. Bazı yağlı cilalı mobilya yüzeylerinde 3. Kat gerekebilir. Daha iyi  kapatması için ilk kat boyaya fazla su ilave edilmemelidir (1 lt boyaya maksimum 4 çorba kaşığı su). İkinci katta % 4-5 oranında su ilave ederek boyamak daha iyi sonuç verir.


Yapılacak uygulamaya göre ; eğer dokulu bir boyama yapılacaksa kıl fırça(özellikle at kılı fırça), düz bir boyama yapılacaksa ince kıllı düz bir fırça kullanılırsa daha iyi bir sonuç elde edilir.


Evet. Her rengi birbiri ile karıştırabilirsiniz.


Evet. Açılmış boyayı kapağı hava almayacak şekilde tekrar kapatırsanız yıllarca saklayabilir ve kullanabilirsiniz.Kapatmadan önce boyanın üstüne 2 çorba kaşığı su ilave etmenizde fayda var.


Hayır. Önceki yüzey ne olursa olsun zımpara yapmadan direk uygulama yapılır.


Hayır. Kesinlikle astar veya bir ön hazırlığa gerek yoktur. Sadece yüzeyin tozunun alınmış olması yeterlidir.


En ideal alet fırçadır. Temin edebilirseniz gerçek at kılı fırçaları öneriyoruz.Rulo ile uygulama da yapılabilir. Ancak sarfiyatı çoğaltır. Ayrıca tutunması daha zayıftır. Duvarlarda ve stencil uygulamalarda kullanabilirsiniz.


Fırça seçimi çok önemli. Kötü fırçalar üzücü sonuçlar doğurabilir. Fırçanızın kılları rahatça boyayabilmek için uzun olmalıdır.Kısa kıllı fırçada akışkanlık sağlayamazsınız.Ayrıca fırçanın kılı sert olamalı. Çok gevşek olmamalı. Mümkünse Annie Sloan fırçası kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü sadece bu iş için tasarlanarak üretilmiştir.


Mutfak dolaplarında kullanabilirsiniz. Ancak tezgahlarda kullanmanız tavsiye edilmez.


Öncelikle fırça üzerindeki boya kurumadan ,çok kaynar olmayan sıcak su ile boya fırçası rahatlıkla temizlenebilir. Wax fırçalarında yine sıcak su ile ve sıvı arap sabunu ile çok rahat temizlenebilir. Son olarak boya ve wax fırçaları akan suya dik olarak tutularak ve birkaç kez fırçayı sıkarak fırçanın içine nüfus etmiş olan boya çıkarılmalıdır.


Hayır. Kesinlikle tebeşir veya tebeşir tozu içermez. Bu isim Annie Sloan’ın boyayı ilk bulduğunda yüzeyin verdiği histen kaynaklı olarak markaya verdiği isimdir.


Hayır. Chalk Paint bir boya türü değildir. Annie Sloan’a ait tescilli bir markadır. Muadili yoktur. Dünyada sürekli taklitleri denenmekte ve bu tarz denemeler  chalk paint diye anılmaktadır. Boya alırken kesinlikle kutu üzerinde Annie Sloan Chalk Paint yazılı olmasına dikkat ediniz.


Evet . Herhangi bir işlem yapmadan astar veya zımpara kullanmadan boyanmış yüzeyi boyayabilirsiniz.Eğer kapaklı veya çekmeceli bir mobilya tekrar boyanacaksa yüzeyin kalınlaşmasından dolayı kapak veya çekmece zor açılıp kapanabilir. Bu sebeple bu yüzeyleri zımpara ile inceltmeniz gerekir